reklam
09 Mar
0

Doğru Saç Rengi Nasıl Seçilir ? Saçınız için En Doğru Boya Nasıl Seçilir?

Yazar: Okunma: 572


Saçınız için En Doğru Boya Nasıl Seçilir?

Doğru Saç Rengi Nasıl Seçilir?


Siyah, sarı ya da kızıl; farklı saç renkleri birçok tona sahip olarak sınırsız seçenek sunar. Bu renkleri seçerken cilt tonun oldukça önem kazanır. Çok beğendiğin bir renk eğer cilt tonunla uyumlu değilse hayal ettiğin görünümden çok uzak bir sonuçla karşılaşmana yol açabilir. Bunun için hem kendi kişisel beğenilerini hem ten rengini beraber değerlendirerek bir seçim yapman gerekir. Koyu tenliler için koyu renkler açık tenliler için açık renkler daha uygundur, diyerek yapılan bir genelleme tamamen yanlış olacaktır. Koyu ten rengine sahip biri de çok açık bir saç rengiyle gayet hoş bir görünüm elde edebilir. Buradaki asıl konu cildin alt tonuna uygun bir renk seçmektir.


Cilt alt tonları soğuk, sıcak ve nötr olmak üzere üçe ayrılır. Alt tonlar farklı cilt renklerinde görülebilir.

Örneğin, sıcak alt tona sahip biri esmer de olabilir sarışın da. Cilt alt tonunu belirlemenin birçok farklı yöntemi vardır. En basit yöntem olarak damar renklerine göre cildinin alt tonunu tespit edebilirsin. Bileğinin içindeki damarlar ışık altında mavi görünüyorsa soğuk, yeşil görünüyorsa sıcak alt tona sahipsin demektir. Eğer damarlarının renginin mavi mi ya da yeşil mi olduğunu anlamakta zorlanıyorsan muhtemelen nötr alt tona sahipsin.


Aynı şekilde saç renkleri de içinde farklı yansımalar bulunan tonlardan oluşur. İşte yapman gereken de; cilt alt tonuna uygun yansımalar barındıran bir renk seçmek olmalıdır.


Eğer alt tonu soğuk olan bir cilde sahipsen gri yansımaları bulunan küllü renkleri tercih edebilirsin. Küllü kumral ya da küllü sarı bu cilt alt tonuna sahip olanlar için en uyumlu seçenekler arasında yer alır. Özellikle koyu tenliyseniz küllü tonlar size daha da çok yakışacaktır. Beyaz tenli ve soğuk alt tona sahipsen altın sarısı, sıcak kızıl, platin sarı ve küllü kahverengi tonlarıyla saçlarında cildinle uyumlu bir görünüm yakalayabilirsin.


Cilt alt tonu sıcak olanlar için uygun saç renkleri olarak yine sıcak tonlar öne çıkar. Açık tenli ve sıcak alt tona sahipsen bal sarısı, kızıl kahverengi ve bakır tonlarını rahatlıkla tercih edebilirsin. Koyu tenli ve sıcak alt tonlu biriysen çikolata kahverengi, patlıcan moru ve kuzguni siyah ideal saç rengin olarak hoş bir görünüm sağlayacaktır.


Cilt renginin alt tonu nötr ise çok şanslısın. Birçok farklı saç rengini ve tonunu kolaylıkla cildine yakıştırarak kullanabilirsin. Burada dikkat etmen gereken koyu ya da açık tenli olup olmadığın ve seçtiğin rengin sana katacak olduğu havadır. Açık ten rengine sahipsen dikkat çekici bir görünüm için bakır tonlarını, daha doğal bir görünüm içinse kumral ve sarı rengin tonlarını tercih edebilirsin. Eğer koyu tenliysen siyah ve kahverengi tonlarıyla sade ama hoş bir görünüm, kızıl ya da sarı tonlarıyla daha çarpıcı bir hava elde edebilirsin.
Saç Tiplerine Göre Boya Seçimi Nasıl Olmalıdır?


Hoş ve yeni bir görünüme ulaşmak için seçtiğin renk kadar kullandığın boyanın da özellikleri oldukça önemlidir. İnce, kalın ya da permalı; farklı saç tipleri, boyalara karşı farklı tepkiler gösterebilir. Güzel bir renge ulaşmak için saçlarını boyamak isterken boyadan dolayı yıpranan saçlarını kestirmek zorunda kalabilirsin. Bu nedenle saç tipin ne olursa olsun mutlaka seçtiğin boyanın saçlarına zarar vermeyecek yapıda olmasına dikkat etmen gerekir.

Parlaklığıyla göz alıcı bir görünüme sahip ama aynı zamanda canlı ve bakımlı saçlara sahip olmak istiyorsan Muğla Bodrum Kalyon Kozmetik  kozmetikutusu.com web sayfamızda yer alan birbirinden güzel saç boyalarını seçebilirsin.

Yorumlar
Yorum yaz